TELEFON ALARMOWY 998 lub 112

 


 

 001002003004005006007008

  W dniu 7 października 2017 r. zakończył się kolejny kurs szkoleniowy strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Powiatu kętrzyńskiego. Szkolenie z zakresu ratownictwa technicznego trwające 31 godzin przeprowadzili funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kętrzynie. Szkolenie odbyło się na terenie, obiektach i sprzęcie kętrzyńskiej Komendy, a najciekawsze zajęcia polegały na udziale kursantów w symulowanym wypadku komunikacyjnym. Strażacy ochotnicy mieli możliwość operowania urządzeniami hydraulicznymi, ciężkie nożyce, rozpieracze, łańcuchy poszły w ruch i z samochodów wraków zostały przysłowiowe żyletki. 

Na kurs zgłoszono 28 osób, ale nie wszyscy dali radę podołać strażackiemu wyzwaniu, świadectwa odebrało 24 absolwentów.
Celem szkolenia było przygotowanie strażaków ochotników do sprawnego i bezpiecznego wykonywania zadań podczas działań ratowniczo – gaśniczych z zakresu ratownictwa technicznego. W czasie kursu strażacy ratownicy mieli możliwość zapoznania się z zasadami taktyki pożarniczej i ratowniczej, poznawali organizację łączności i współdziałania, techniki operowania urządzeniami hydraulicznymi, metody prowadzenia ewakuacji ludzi z uszkodzonych pojazdów, a także zagadnienia BHP na miejscu akcji ratowniczej. Poznali też charakterystykę zagrożeń wynikających z nowoczesnych zabezpieczeń stosowanych przez producentów samochodów, np. poduszki powietrzne, napinacze pasów bezpieczeństwa, zasilanie hybrydowe, itp. Takie ćwiczenia miały oddać jak najbardziej realne warunki, z którymi mogą się spotkać nasi strażacy ochotnicy podczas prawdziwych akcji ratowniczych, np.
W sobotę 7 października br. odbyły się egzaminy teoretyczne i praktyczne ćwiczenia sprawdzające wszystkie nabyte umiejętności. Do egzaminu przystąpiło łącznie 24 osoby z jednostek OSP Barciany, OSP Skandawa, OSP Mołtajny, OSP Drogosze, OSP Srokowo, OSP Jegławki, OSP Korsze.
W dniu 7 października br. Z- ca Komendanta Powiatowego PSP w Kętrzynie bryg. Szymon Sapieha wręczył świadectwa ukończenia szkolenia absolwentom kursu.

W ocenie komisji powołanej przez Komendanta Powiatowego PSP w Kętrzynie st. bryg. Zbigniewa Borysa, egzaminy wypadły dobrze i świadczą o rzetelnym przygotowaniu się strażaków ochotników do działań ratowniczych. Co jest niezmiernie ważne, gdyż w wielu przypadkach to właśnie strażacy ochotnicy są pierwsi na miejscu zdarzenia i wielokrotnie wykonują samodzielnie coraz bardziej skomplikowane czynności ratownicze. Mało tego to właśnie jednostki OSP stanowią trzon Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego, który ma za zadanie ratowanie zagrożonego zdrowia, życia ludzkiego i mienia oraz środowiska. Często więc podczas zdarzeń ma miejsce ścisła współpraca różnych jednostek ochrony przeciwpożarowej i służb ratowniczych, a takie ćwiczenia i kursy mają doskonalić przyjęte zasady tej współpracy, wyrównać poziom wyszkolenia i przygotowania ratowników.

Kierownikiem kursu dbającym o jego prawidłowy przebieg i organizację był mł. kpt. Piotr Kimbar.

 

Informację przekazał: bryg. Szymon Sapieha

Copyright © 2011 OSP Korsze. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie - Tomasz Podlaszuk
Kopiowanie lub wykorzystywanie danych lub zdjęć tego serwisu bez zgody administratora strony zabronione!
Joomla theme by hostgator coupon and justhost reviews